St. Antonius Ziekenhuis: Samen werken aan een inclusieve zorgomgeving
Diversiteit en inclusie (D&I) spelen een steeds grotere rol binnen Utrechtse organisaties. Wij willen graag inzoomen op de concrete stappen die onze netwerkleden zetten om een inclusieve werkomgeving te creëren. In dit artikel staat het St. Antonius Ziekenhuis centraal en ontdekken we welke initiatieven zij nemen op het gebied van D&I.

Wie zijn jullie en wat doen jullie?
Wij zijn een topklinisch ziekenhuis in Utrecht, Nieuwegein en Woerden. Met twee grote ziekenhuislocaties en drie poliklinieken bieden we specialistische zorg op het gebied van hart- en vaatziekten, longaandoeningen en kanker. Ons team bestaat uit ruim 6200 medewerkers die zich dagelijks inzetten voor de beste patiëntenzorg.Waarom zijn jullie gestart met D&I?
'Samen' en 'betrokken' zijn al jaren kernwaarden in ons ziekenhuis. Om dit te versterken, hebben we in 2023 de kerngroep Diversiteit, Inclusie en Gelijkwaardigheid (DIG) opgericht. We willen een werkomgeving waar iedereen zich welkom voelt en gelijke kansen krijgt. We richten ons op etnische diversiteit, gender/LHBTIQ+, afstand tot de arbeidsmarkt en verschillende generaties. In 2024 hebben we ons commitment bekrachtigd door de Charter Diversiteit van de SER te ondertekenen.Welke stappen hebben jullie tot nu toe gezet?
Om D&I binnen onze organisatie te versterken, hebben we een speciale intranetpagina ontwikkeld met informatie en praktische hulpmiddelen. Daarnaast werken we samen met organisaties zoals Emma at Work en het Werkgevers Servicepunt om inclusie in onze werving en selectie te bevorderen.Om beter inzicht te krijgen in waar we staan, hebben we een nulmeting uitgevoerd onder onze medewerkers. Dit helpt ons om gerichte verbeteringen door te voeren.
Daarnaast zetten we D&I in de schijnwerpers met diverse initiatieven. Zo namen enkele collega’s deel aan de Canal Parade met ‘Roze in Wit’ en organiseerden we de expositie Komt een mens bij de dokter, die de impact van inclusieve zorg belichtte. Ook hebben we meerdere bijeenkomsten gehouden over DIG, speciaal gericht op verschillende doelgroepen zoals leidinggevenden, verpleegkundigen en artsen in opleiding.
Verder hebben we twee inspiratiemarkten georganiseerd over Diversiteit, Inclusie en Gelijkwaardigheid, waarbij medewerkers konden kennismaken met relevante thema’s en praktijkvoorbeelden. Inclusief leiderschap is inmiddels een vast onderdeel van het gedragsprofiel voor leidinggevenden, zodat D&I structureel wordt verankerd in onze organisatiecultuur.
Welke uitdagingen komen jullie tegen en hoe pakken jullie die aan?
Een inclusieve organisatiecultuur creëren kost tijd en doorlopende inspanning. Het is een uitdaging om iedereen binnen onze grote organisatie te bereiken en bewust te maken van het belang van D&I. We blijven hier aandacht aan besteden door continu in gesprek te blijven en successen te delen.Welke uitdagingen komen jullie tegen en hoe pakken jullie die aan?
Een inclusieve organisatiecultuur creëren kost tijd en doorlopende inspanning. Het is een uitdaging om iedereen binnen onze grote organisatie te bereiken en bewust te maken van het belang van D&I. We blijven hier aandacht aan besteden door continu in gesprek te blijven en successen te delen.Welke tips hebben jullie voor andere werkgevers?
- Luister naar je medewerkers – Betrek hen actief bij D&I-beleid en pas werkzaamheden aan waar nodig.
- Vorm een diverse kerngroep – Een vertegenwoordiging vanuit verschillende lagen van de organisatie helpt om draagvlak te creëren.
- Blijf communiceren – Deel successen en persoonlijke verhalen om het onderwerp levend te houden.
- Formuleer een duidelijke visie – Dit helpt om focus en richting te behouden in alle D&I-initiatieven.
- Werk samen met anderen – Zoek de verbinding met collega’s en externe partijen die aan verwante thema’s werken, zoals psychologische veiligheid.
Met deze aanpak werken wij dagelijks aan een inclusieve werkomgeving. Samen zetten we stappen richting een diverse en gelijkwaardige toekomst!